Czym jest subit

Do niedawna klejono parkiet na wysoce rakotwórczą substancję powszechnie zwaną „subitem”. W Europie od kilku lat zajęto się usuwaniem z mieszkań śladów tego szkodliwego lepiszcza.

Tymczasem w Polsce wszyscy udają, ze ten problem nie istnieje. Jak wysoce jest szkodliwy „subit” i co można zrobić z drewnianą podłogą pod, którą się znajduje?

Podstawowym składnikiem subitu był pak smołowy. Substancja ta obok koksu i gazu jest pozostałością po oddestylowaniu lotnych składników smoły węglowej. Już w XVIII wieku pewien angielski naukowiec zauważył niezwykle wysoki poziom zachorowań na raka jąder wśród londyńskich kominiarzy. Przyczyną było ciągłe obcowanie z popiołem i sadzą, które zawierają podobne składniki do paku.

Czym jest pak

Pak to stała pozostałość po oddestylowaniu lotnych składników smoły węglowej. Jest twardy, kruchy, używa się go do wyrobu brykietów, papy, izolacji wodoodpornej oraz do otrzymywania węglowodorów. W paku występuje benzopiren węglowodór aromatyczny o wybitnym działaniu rakotwórczym. Benzopiren znajduje się również w smole węglowej, w produktach niepełnego spalania paliw organicznych na przykład w spalinach samochodowych, czy dymie papierosowym. 

W dzisiejszych czasach nikt nie ma wątpliwości, że wiele substancji zawartych w paku wywołuje raka, przyczynia się do powstawania mutacji, zmian dziedzicznych, osłabia system immunologiczny, zakłóca pracę wątroby, podrażnia błony śluzowe.

Wykorzystywanie rakotwórczych związków do klejenia podłóg trwało w Polsce do połowy lat dziewięćdziesiątych. Później pojawiły się na naszym rynku kleje i lakiery ekologiczne. Niestety do dziś bywają, choć sporadycznie, Parkieciarze, którzy stosują subit do klejenia drewnianych podłóg. Ci niby fachowcy robią to, by tanio wykonać podłogę.

Jak wygląda niebezpieczna podłoga i co z nią zrobić?

Wielu parkieciarzy spotkało się podczas wykonywania prac cykliniarskich z podłogami, w których są luźne klepki, lub, których cała powierzchnia jest luźna, a więc występują w niej szpary dochodzące do 1 centymetra szerokości, a przy ścianach szczeliny powyżej centymetra.

Najwyższy czas, by zająć się takimi podłogami. Na nic się zdadzą wczasy w ekologicznie czystych rejonach, jeżeli przez większość roku chodzi się po podłodze o rakotwórczych właściwościach.

W Polsce znajduje się kilkanaście milionów metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnych i biurowych, w których znajduje się szkodliwa dla zdrowia substancja. Jest to problem, o którym powinno się mówić głośno nie tylko w środowisku parkieciarzy.

Źródło: http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/3508/